Przedłużenie komina — zastosowanie

02/03/23
Przedłużenie komina — zastosowanie
Prawidłowo zaprojektowana i zbudowana instalacja grzewcza wraz z kominem jest podstawą bezpiecznego i komfortowego użytkowania domu. Istotne jest więc prawidłowe odprowadzanie spalin z pieców i kotłów grzewczych. Jednym z problemów, który dosyć często pojawia się w domach to zbyt mały ciąg w środku komina. Aby sobie z nim poradzić, należy zastosować przedłużenie komina.

Czym jest izolowane przedłużenie komina?

Izolowane przedłużenie komina to element składający się z kilkudziesięciocentymetrowej rury, którą należy zamontować w istniejącym kominie. Część tę łączy się z wkładem znajdującym się w kominie. Bardzo istotny w tym przypadku jest dobór przedłużenia. Powinno ono mieć nie tylko odpowiednio dobraną długość, ale także wykonane z odpowiedniego materiału. Tworzywo powinno być zgodne z tym, z którego został wykonany wkład. Jeśli wybierze się inny materiał, może dojść do uszkodzenia przedłużenia przez wydobywające się związki chemiczne albo za wysoką temperaturę. Decydując się na przedłużenie komina, należy montowany element dodatkowo zaizolować, ponieważ może w przeciwnym razie dochodzić do skraplania się zawartej w spalinach pary wodnej.

Kiedy należy wykonać przedłużenie komina?

Zadaniem komina jest odprowadzanie zużytego powietrza i spalin, które są efektem spalania węgla, pelletu, ekogroszku czy też innych paliw używanych do ogrzewania domu. Producenci części systemów kominowych oferuję elementy niezbędne do przedłużenia komina. Potrzebne są one wtedy, gdy zauważalne stają się zaburzenia w odprowadzaniu nieczystości. Za krótki komin równa się niewystarczający ciąg kominowy. Jego siła zależy przede wszystkim od budowy, długości i poprzecznego przekroju, chociaż wpływ na ciąg mają także inne czynniki. Wśród nich wyróżnia się między innymi różnicę temperatur pomiędzy spalinami i otoczeniem zewnętrznym, występowanie i zawirowania wiatru, a także ukształtowanie terenu.

Jak przedłużyć komin?

Błędy popełnione podczas projektowania systemu kominowego można wyeliminować, montując między innymi izolowane przedłużenie komina, które produkuje się ze stali nierdzewnej. Produkty oferowane przez producentów są żaroodporne, kwasoodporne i chronią przed pożarem sadzy. Nadają się one do komina ceramicznego i dymowego, a także do każdego rodzaju paliwa. Stosuje się je w celu poprawienia ciągu kominowego. Przedłużenie komina może być zainstalowane w celu odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych zasilanych drewnem, pelletem, miałem, gazem i olejem opałowym. Dzięki zamontowaniu dodatkowych akcesoriów eliminuje się problem ochładzania komina, a znajdująca się na przedłużeniu osłona wpływa na zwiększenie ciągu i poprawę jego siły. Przedłużenie jest powszechnie stosowane, a jego montaż jest stosunkowo prosty. Co istotne, nie wpływa na uruchamianie i wyłączanie pieca, za to daje niemal natychmiastowy efekt. Taki element powinien mieć certyfikat jakości, dzięki któremu zyska się pewność, że montaż będzie bezpieczny i akcesorium spełni swoją funkcję.

Co daje przedłużenie komina?

Montaż przedłużenia komina w budownictwie wielorodzinnym nie jest niczym nowym. Pozwala on między innymi zadbać o odpowiednią siłę ciągu kominowego, co przekłada się także na bezpieczeństwo użytkowania domu. Bardzo istotne jest to, że chroni sadzę przed zapaleniem, co w okresie grzewczym może się zdarzyć.
 

zurück