Zestaw kominowy do pieca gazowego — elementy

04/12/23
Zestaw kominowy do pieca gazowego — elementy
Montując piec na gaz, należy zrezygnować z tradycyjnych kominów murowanych. Do tego typu urządzeń stosuje się specjalny zestaw kominowy do pieca gazowego. Przede wszystkim jest on wykonany z materiałów kwasoodpornych, czyli ze stali kwasoodpornej lub ceramiki. Zastosowanie takiego systemu związane jest z temperaturą spalin, która w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania przekracza nawet 800 stopni Celsjusza. Takie warunki sprzyjają skraplaniu się pary wodnej wewnątrz komina, która wchodzi w reakcję ze związkami i powoduje uszkodzenia cegieł i zapraw w kominach murowanych. Z czego więc składa się zestaw kominowy do pieca?

Elementy zestawu kominowego do pieca gazowego

System kominowy do pieca musi jednocześnie odprowadzać spaliny i doprowadzać do komina świeże powietrze, które jest potrzebne do procesu spalania. Powietrze doprowadzane do kotła pochodzi z zewnątrz budynku, a nie z pomieszczenia, w którym urządzenie zostało zainstalowane. Odpowiedni zestaw kominowy do pieca gazowego składa się z:
  • rur wewnętrznych i elementów obudowy,
  • trójnika przyłączeniowego oraz wyczystka,
  • zaprawy do łączenia rur,
  • drzwiczek wyczystka,
  • czapy, czyli pokrycia komina,
  • rury wylotowej,
  • zbieracza skroplin,
  • wkładek centrujących,
  • nasady rozdzielającej kanał powietrzny od spalinowego.

Montaż zestawu kominowego do pieca gazowego

Wkład kominowy do pieca gazowego montuje się od góry, poprzez łączenie ze sobą kolejno odcinków rur. Wnętrze kanału kominowego powinno być oczyszczone z osadów. W miejscu podłączenia kotła należy najpierw rozkuć komin, aby możliwe było wprowadzenie trójnika i wyczystki z odprowadzeniem skroplin. Rury najlepiej wprowadza się przy użyciu sznura z dolną poprzeczką. Łączenie kolejnych odcinków rur odbywa się poprzez wpuszczanie do komina elementów wkładu, mając stale napięty sznur. Montując zestaw do pieca gazowego, należy zwrócić uwagę na właściwy kierunek ustawienia kielichów. Muszą one być skierowane ku górze, żeby ewentualne skropliny nie wpływały w szczeliny pomiędzy połączeniami. Przewody elastyczne wprowadzane są przy użyciu sznura albo drutu pilotującego. System kominowy do pieca gazowego musi być wycentrowany za pomocą rozetki osadzonej na wylocie komina. Po połączeniu z trójnikiem i zamurowaniu wykuć wkład kominowy do pieca gazowego jest gotowy do użycia. Po osadzeniu zestawu należy przeprowadzić testy bezpieczeństwa i skorygować ewentualne błędy, które wynikną. Dzięki temu komin będzie działał nie tylko efektywnie, ale gwarantuje również bezpieczeństwo domownikom.

Zestaw kominowy do pieca gazowego — podsumowanie

Woda skroplona ze spalin w sposób negatywny wpływa na komin i może powodować jego zawilgocenie, które z czasem przejdzie na zewnętrzną jego część, w tym między innymi do pomieszczenia. Woda ma odczyn kwaśny, przez co dodatkowo przyspiesza korozję zaprawy oraz cegły, a w efekcie powoduje szybkie niszczenie komina. Montując odpowiedni zestaw do pieca gazowego, można uniknąć takich sytuacji i zapewnić również bezpieczeństwo domownikom.
 

zurück